Gospodarstwo

Gospodarze

Anna z domu Nocuń jest absolwentką Technikum Ogrodniczego w Tarnowie – Gumniskach, rocznik 1973. Od 1983 r. prowadzi razem z mężem Stanisławm­ Chorązkim­ samodzielnie gospodarstwo ogrodnicze w miejscowości Goszyce, gmina Kocmyrzów – Luborzyca. Obydwoje zostali wychowani w szacunku do natury i pracy. Swe doświadczenie zawdzięczają pracy na roli od najmłodszych lat, oraz obserwacji przyrody. Przez lata sprzedawali piękne kwiaty, warzywa i owoce na Placu Targowym w Nowej Hucie – Bieńczycach i na Nowym Kleparzu w Krakowie, a także w Goszycach.

Dzieje

Jesteśmy rodziną, która kultywuje przedwojenną tradycję pracy w zawodzie ogrodnika. Jest to profesja wykonywana już przez trzecie  pokolenie. Zaczęło się typowo dla lat trzydziestych – od pracy tatusia Anny, Tadeusza Nocunia, jako ogrodnika w małej ziemskim w Goszycach. Po wojnie stworzył we wsi, od podstaw własne gospodarstwo, zyskując otoczenie, a wśródu kupujących w pobliskiej Nowej Hucie, uznanie. Jako jeden z pierwszych wyhodował własne petunie, begonie, pomidory, kalafiory. W trudnych latach 80-tych to dobrze prosperujące gospodarstwo ogrodnicze zostało przejete przez córkę Tadeusza, Annę oraz jej męża Stanisława. Chlubą nowych ogrodników były pomidory, odmiana Robin, kalafiory odmiana Andes, oraz produkcja róznokolorowych petuni i wspaniałych purpurowych i różowych begonii bulwiastych. 

Przetrwali wszelkie przemiany ekonomiczno-gospodarcze lat 90-tych, a wraz z nadejściem nowego stulecia pojawiła się szansa na nowoczesną gospodarkę ekologiczną – pionierem był mgr inż. rolnictwa Kazimierz Rabsztyn, w latach 2005-2007 Dyrektor Małopolskiego Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie. To on zaszczepił w naszej rodzinie ideę produkcji ekologicznej i szczególnie wpłynął na nasze losy. Metoda ta – jak twierdz Anna Chorązka – nie pozwala na używanie środków chemicznych, lecz kieruje się podstawowymi i znanymi od wieków metodami naturalnego rozwoju roślinności gdzie fundamentalną rolę odgrywają woda, gleba, a także osoba ogrodnika i dbanie o swych podopiecznych. Nie stanowiło to problemu dla Anny i Stanisława ponieważ od lat nie stosowali żadnych chemicznych środków, a jeżeli byli zmuszeni do tego, to w minimalnych ilościach. Kiedy więc pojawiła się  mozliwość założenia gospodarstwa w pełni ekologicznego, nie wahali się, choć obietnice sukcesów ekonomicznych początkowo wydawły się mrzonkami.

Gospodarze w 2000 roku zaczęli od kilku osób, klientów indywidualnych, oraz od krakowskiego Hotelu pod Różą, któremu sprzedają dzisiaj rucolę i pomidory. W maju 2002 roku prezentują truskawki, ważną produkcję, zachętę do wspolpracy sklepy ekologiczne przy ulicy Zamenhoffa i Krolewskiej. To były najlepsze decyzje – nasze i współpracyjących sklepów opowiada Stanisław Chorązki. Obecnie obsługujemy dziesięć sklepów z naturalną żywnością w Krakowie, jeden w Gliwicach, oraz kilkudziesięciu klientów indywidualnych w całej małopolsce.

Ważne dla nas daty

1935 r. – start ogrodniczy Tadeusza Nocunia 
1938 r. – Tadeusz Nocuń na samodzielnej posadzie ogrodnika w miejscowości Goszyce
1945 r. – powstanie samodzielnego gospodarstwa ogrodniczego Zofii i Tadeusza Nocuń Goszycach.
1983 r. – Zofia i Tadeusz Nocuń przekazują gospodarstwo ogrodnicze córce Annie i jej mężowi Stanisławowi Chorązkiemu­
2000 r. – początek działalności ekologicznej gospodarstwa – pierwsi klienci.
2002 r. – 2011 r. – ciągły i dynamiczny rozwój naszej ekologicznej działalności z nadzieją na lepsze jutro!
2013 r. – początek Targu Pietruszkowego, w którym uczestniczymy od samego początku.
               Nasze gospodarstwo było w gronie pierwszych dostawców warzyw ekologicznych.

Współcześnie

W moim życiu to przypadek sprawił, że z wyuczonego zawodu matematyka zrobiłam z siebie ogrodnika – ekologa. Od zawsze lubiłam przebywać wśród natury i pracować, obserwując jak zmienia się wszystko wokół nas. Stało się to moją pasją, a tylko krok dzielił mnie od tego, aby podjąć decyzję… . Warsztat pracy miałam przygotowany przez lata tradycji i trudu Dziadków i Rodziców, wiec tylko zmodyfikowałam pewne dziedziny (chłodnia), dystrybucja hurtowa (internetowa), targ ekologiczny (”Targ Pietruszkowy”), zamówienia lokalnych odbiorców i oczywiście sprzedaż bezpośrednia dla klienta.

Wprowadziliśmy nowe warzywa (jarmuż, brukselka, cukinia, brokuł, różne sałaty), sezonowe owoce (truskawka, malina). A podstawą są warzywa liściaste i korzeniowe. Bardzo się cieszę, że moja decyzja okazała się właściwą. Bardzo dziękuję za stałe wsparcie moich Rodziców oraz za pomoc i cierpliwość Męża, moich Córek, Brata i Jego Rodziny. A matematykę zawsze będę lubiła! Uczy logicznego myślenia!

SlowFood CE - wywiad Marcin Chorązki

Film wykonany w ramach projektu 
SlowFood-CE: Culture, Heritage, Identity and Food
przez Outstanding Studios Sp. z o. o.

Program: Interreg Europa Środkowa (Interreg CENTRAL EUROPE)

Film opublikowany w serwisie YouTube.

Przewiń na górę